Müşterilerimize akü satışı öncesi söylediğimiz şey hep aynıdır. Almak istediğiniz akü mutlaka Deep cycle jel akü modeli olmalıdır.Akülü sandalye ve Scooter modellere kullanıma uygun olan akü modeli budur.Jel akülerde kendi aralarında endüstriyel, marin ve Deep cycle diye 3 ana guruba ayrılır diğer modeller jel aküler jel olmalarına rağmen bizim kullandığımız araçlara uygun değildir.

İlk önce uygun şarj cihazı kullanmalısınız. Sonrasında ise akünüz deşarj olduğunda yarım şarjla asla kullanmayın. Müşterilerimizle bire bir yaptığımız görüşmelerde şunu gördük. Kullanıcı aküsü deşarj olduğunda kısa süreliğine evine dönüp 1-2 şarj edip tekrardan sokağa çıkıyor. Buda yarım şarj anlamına gelir ki jel akülerde bu çok sakıncalı bir durumdur. Kesinlikle aküyü yarım şarjda kullanmayın. Tam dolum yapıp öyle kullanın. İkinci önemli mesele ise kullandığınız akülerin yerlerini her 6 ayda bir değiştirin. Sağdaki aküyü sola, soldaki aküyü sağa alın. Ve doğru bilinen başka bir yanlış. Akülü sandalye kullanan engelli dostlarımız genellikle kış aylarında havanında soğuk olması nedeniyle akülü sandalyelerini kullanmıyorlar. Bazen öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki 6-7 ay boyunca aküyü sarj etmeden bekletiyorlar. Oysa aküyü kullanmasanız bile her ay en az bir kere sarj etmelisiniz.

JEL AKÜ

 • 12 Volt 20 Amper
 • 12 Volt 28 Amper
 • 12 Volt 33 Amper
 • 12 Volt 40 Amper
 • 12 Volt 55 Amper
 • 12 Volt 80 Amper
 • 12 Volt 105 Amper

TROJAN AKÜ

Trojen AGM Akü

 • 12 Volt 76 Amper
 • 12 Volt 89 Amper
 • 12 Volt 100 Amper
 • 6 Volt 210 Amper

Trojan Jel Deep Cycle Akü

 • 12 Volt 77 Amper
 • 12 Volt 91 Amper
 • 12 Volt 102 Amper

AKÜ KULLANIM KILAVUZU

Dünyanın en iyi aküsünü kullansanız da yanlış kullanım sonucu kullandığınız aküden verim alamazsınız! Bu anlamda istisnasız tüm elektronik ürünlerde geçerli olan bu kural aküler içinde geçerlidir. Aşağıda doğru akü kullanımı nasıl olmalıdır, aküler ne sıklıkta nasıl şarj edilmelidir, akü bakımı nasıl olmalıdır gibi soruların detaylı yanıtı verilecektir…

AKÜLERİN ŞARJ EDİLMESİ (DOLDURULMASI)

Akü her kullanımdan sonra mutlaka tam doldurulmalıdır. Ful şarj yani tam dolum. Akü tam şarj edilmeden kullanılmamalıdır. Şayet kullanılırsa bir süre sonra aküde bulunan plakalarda sülfatlamşa meydana gelir ve akünün kapasitesi düşerek kullanılamaz hale gelir.

AKÜ ŞARJ CİHAZI SEÇİMİ

Aracınızdaki aküler kuru tip tam bakımsız akü olduğundan mutlaka otomatik şarjör ile şarj edilmelidir. Bu noktada akü ile birlikte aldığınızda şarjörü kullanmanız tavsiye edilir. Veya varsa mevcut şarz cihazınız bunun otomatik olup olmadığından emin olunuz. Şarjörünüz ayarlıdır ve elektriğe (prize) takmanız yeterli olacaktır. Akünün dolduğunu, şarjör üzerindeki akım (amper) değerinin sıfıra gelmesinden anlayabilirsiniz. Sıfırlanan akım, akünün dolduğunu gösterir.

Şarj (doldurma) geriliminin aşağıdaki şarj – zaman tablosundaki değerlerde olmasına dikkat ediniz.

www.engelliaractamiri.com

Akünüzün yukardaki tabloda gösterilen gerilimde olduğunu kontrol ediniz. Tabloya uygun şarj edilmeyen akülerde deformasyon ve/veya kapasite kaybı oluşur. Yüksek şarj (doldurma) dan özellikle kaçınınız! Yüksek şarj doldurma, gerilimi akünün şişmesine ve iş göremez hale gelmesine neden olur.

Boşalan akü fazla bekletilmeden şarj edilmelidir. Boş vaziyette bekletilen akülerde sülfatlaşma olur ve yukarıda izah edilen arıza meydana gelir. Şarj sırasında akünün ısınıp ısınmadığını kontrol ediniz. Isınan aküde teknik anlamda bir sorun var demektir. Bu durumda şarj işlemini sonlandırıp tedarikçinize başvurunuz.

AKÜLERDE ORTAM SICAKLIĞI

Akünün çalıştığı, doldurulduğu ve beklediği ortamın sıcaklığı 20-25 derecede olmalıdır. Bu sıcaklık ideal sıcaklık olup satışını yaptığımız aküler 40 dereceye kadar dayansa da tavsiye edilen değer budur. Yine aynı şekilde soğuk havada akünün performansını etkiler. Örneğin aküler eksi derecelerde bekletilmemelidir. Dikkat kullanılmamalıdır demiyoruz, bekletilmemeli diyoruz.

AKÜNÜN ÇALIŞMADAN BEKLETİLMESİ

Akü çalışmadığı zaman her ayda bir mutlaka doldurulmadır. Uzun süre doldurulmayan boşta bekleyen akülerde sülfatlaşma oluşur ve çalışamaz hale gelir. Bunun yanında akü boş durumda (deşarj vaziyette) kesinlikle bekletilmemelidir.

AKÜNÜN TEMİZLİĞİ

Akünün üzeri sürekli kuru ve temiz olmalıdır. Islaklık akünün kendi kendine deşarj olmasına neden olabilir. Ayrıca akünün üzerine kutup başlarına temas edecek şekilde metal eşya koymayınız.

AKÜDE HASAR OLUŞMASI

Akünün dıl yüzeyinde darbelerden dolayı oluşabilecek kırılma, ezilme, kutup başında deformasyon vb. gibi hasarlar akünün garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olur. Bu yüzden akülerinize harici bir darbe gelmemesi için dikkat ediniz. Yanlış bağlantıdan kaçınınız. Hatalı bağlantı (ters bağlantı, paralel yerine seri bağlantı veya tersi gibi) akü kullanılmaz hale gelebilir.

www.engelliaractamiri.com

Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Theme
WhatsApp WhatsApp